Egzersiz Sırasında Terlemenin Faydaları
27/06 2019

EGZERSİZ SIRASINDA TERLEMENİN FAYDALARI

 

Neden antrenman yapıyoruz? Sağlıklı bir kiloya erişmek için, sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olmak için, ve tabiki terlemek için. İnsanlar genellikle daha az terlemek isterler. Terlemek  güzel bir şeydir. Ve, eğlenceli gerçeği bilmek ister misiniz? En fit insanlar aslında daha çok terliyorlar.

Düzenli egzersiz yapan kişiler egzersize başladıktan sonra daha hızlı terlemeye başlarlar ve egzersiz sırasında da daha fazla terlerler. Neden mi? Çünkü vücutları terleme yoluyla soğuma sürecine daha iyi uyum gösteriyor. Bu yüzden, daha hızlı ve daha fazla terlerler, böylece vücut sıcaklıklarını daha kolay regüle ederler.

Antrenman sırasında terlemenin faydalarından bazıları şunlardır:

Terlemeyle beraber cilt akneye neden olan toksinleri vücuttan atar, bu nedenle egzersiz yapıp terledikten sonra yüzünüzü yıkayarak aknelere veda edebilirsiniz. Egzersiz aynı zamanda kan dolaşımınızı artırarak cildinizin daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlar, böylece cildiniz pürüzsüzleşir ve ışıldar.

Spor salonunda uzun süreli terleme dönemleri endorfin salgılamasında artışa neden olur. Bu aynı zamanda "Feel Good" hormonu olarak bilinir. Endorfinler ağrıyı hafifletir ve ruh halimizi iyileştirir. Yoğun bir egzersiz sonrasında bazı düzenli ağrıların azaldığını göreceksiniz. Endorfin salgılanması genel iyilik hali duygusunu arttırır, bu nedenle ruh halimizi iyileştirir. Endorfin bizi mutlu eden hormonlardan biridir, bu nedenle diyebilirizki, terleme ve mutluluk çok iyi iki arkadaştır!

Düzenli egzersiz yapmak ve terlemek kış aylarında soğuk algınlığına yakalama şansınızı azaltır. Bunun nedeni, terin farklı virüsleri öldürmek için etkili antimikrobiyal peptidler içermesidir. Yani, terleyerek vücudunuzdan soğuk algınlığını uzak tutarsanız. Aynı zamanda düzenli egzersiz, güçlü bir bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.

Bir dahaki sefere spor salonuna geldiğinizde, egzersiz süresince terlemenin tüm avantajlarını hatırlayın ve terleyin!

Hemen İletişime Geç

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki numaradan bize ulaşabilirsiniz.

0212 875 27 81